Prošli su tjedan vodeći američki dionički indeksi rasli, dok je kraj tjedna obilježio govor FED-ovih guvernera koji je korigirao prethodni rast na nešto niže razine. Tako je američki indeks S&P 500 rastao otprilike 0,69% na tjednoj razini, dok su američki indeksi Nasdaq100 i Dow Jones rasli 0,22% odnosno 0,89%. Dow Jones je tako zabilježio rast četvrti uzastopni tjedan s obzirom na to da su podatci za inflaciju pokazali da se inflatorni pritisci smanjuju više od očekivanoga. Možemo reći da su objave podataka o inflaciji prošli tjedan bile najbitnije za investitore. Tako je stopa inflacije na mjesečnoj razini  rasla 0,1% u odnosu na prethodni rast od 0,4% što nas dovodi do stope inflacije od 5% na godišnjoj razini s prethodne razine od 6% što je nadmašilo konsenzusna očekivanja od 5,2%. Ovo je deveti uzastopni pad inflacije na godišnjoj razini.

Bazna inflacija na godišnjoj razini je rasla s prethodnih 5,5% na 5,6% sukladno očekivanjima. Ako usporedimo sastavnice košarice u odnosu na lipanj 2022 godine, možemo vidjeti da su većina sastavnica potrošačke košarice zabilježila pad stopa inflacije na godišnjoj razini osim prijevoza, troškova smještajnih objekata, i cijena hrane u restoranima i svim ostalim objektima koji pružaju takvu vrstu usluge. Od ove tri navedene sastavnice, troškovi smještajnih objekata (Shelter) su najvažniji za investitore s obzirom na to da „Shelter“ ima najveći ponder u potrošačkoj košarici od 34%. U odnosu na lipanj 2022 i razine od 5,6%, možemo vidjeti kako je ta sastavnica rasla na razinu od 8,2% što čini najvišu razinu inflacije smještajnih objekata još od 1982 godine.

Slika 1. Postotna promjena (%) inflacije na godišnjoj razini po sastavnicama (Lipanj 2022 vs Ožujak 2023)


Izvor: U.S. BUREAU OF LABOR STATISTICS, Autor: OTP INVEST


Prošli su tjedan također objavljeni i podatci o američkom indeksu proizvođačkih cijena (PPI) , pa je tako bazni PPI na mjesečnoj razini pao za 0,1% , a na godišnjoj razini iznosio je 3,4% s prethodnih 4,8%.  Olakšanje investitorima prošli tjedan bile su objave zarade tri vodeće američke banke (JPM, Citi i Wells Fargo)  koje su nadmašile očekivanja. Neto prihodi od kamata bili su ključni pokretač rasta, a JP Morgan se iskazao kao najbolji, te je zabilježio dnevni rast od 7,55%.

Europski dionički indeks STOXX Europe 600 rastao je 1,74%  na tjednoj razini. Preostali glavni dionički indeksi Europe također su rasli, pa je tako njemački DAX rastao 1,34%, talijanski FTSE MIB 2,42% i francuski CAC 40 indeks zabilježio je rast od 2,66%. Prinosi državnih obveznica također su rasli s obzirom na očekivanja investitora o dodatnom monetarnom stezanju od strane Europske centralne banke. Nadalje, snažni podatci o industrijskoj proizvodnji eurozone povećali su očekivanja glede rasta BDP-a s obzirom na to da niži troškovi energije i oporavak dobavnih lanaca dodatno podupiru rast industrije. Industrijska proizvodnja eurozone je tako rasla za 1,5% na mjesečnoj razini nakon prošlomjesečnog rasta od 1%. Poboljšanja u proizvodnji su uglavnom temeljena na rastu njemačke proizvodnje koja bilježi rast od 2,1%. Od većih ekonomija, samo je Italija zabilježila pad proizvodnje od 0,2%.
 

Analize i komentari portfolio managera