Tjedni komentar tržišta
 
Prošli su tjedan dionički indeksi većinom završili u plusu. Događaje na tržištu obilježio je govor Powell-a koji je naglasio potencijalni rizik preranog popuštanja monetarne politike. Također, Powell je naglasio da će vrh podizanja kamatnih stopa za ovaj monetarni ciklus biti nešto viši nego što se očekivalo. Kamatne stope tako bi mogle biti na višim razinama duži vremenski period naglasio je Powell, te nadodao da je FED svjestan da će učinku monetarnog stezanja trebati vremena da se odrazi na ekonomiju. Nadalje, FED bi mogao usporiti dinamiku dizanja kamatnih stopa do “Federal Open Market Committee’s”  sastanka sredinom prosinca, a tržište rada će biti područje fokusa. Powell naglašava kako suzbijanje inflacije u većoj mjeri ovisi o popuštanju potražnje za radnom snagom koju FED želi primiriti.
Dionice u Europi rastu sedmi tjedan za redom jer nešto niža inflacija uljeva nadu investitorima da bi centralne banke mogle usporiti dinamiku monetarnog stezanja. Rastu dionica dodatno je pridonijela situacija u Kini, gdje su vlasti krenule  s popuštanjem “COVID” restrikcija. S obzirom na bolje od očekivanih podataka o inflaciji u EU za studeni, te govora Powell-a koji je dao naslutiti usporavanja dinamike podizanja kamatnih stopa prinosi na EU državne obveznice su pali. Najistaknutiji je bio pad talijanskih, francuskih i švicarskih prinosa. Usporavanje inflacije u EU zoni je prvo usporavanje u zadnjih sedamnaest mjeseci, pa je tako interesantan podatak da je inflacija usporila  u čak četrnaest od devetnaest država članica u studenome. Razlog tome su manja povećanja troškova energije i usluga koji su snizili inflaciju na 10% s razine od 10,6% u listopadu. Unatoč nešto bolji podacima inflacije, ECB-ova predsjednica Christine Lagarde je na Europskom parlamentu naglasila kako inflacija u EU zoni još uvijek nije dosegla svoj vrhunac, te da postoji mogućnost njenog daljnjeg ubrzanog rasta u nadolazećim mjesecima.
 
Slika1. Krivulje prinosa na desetogodišnje obveznice Italije, Švicarske, Francuske, Njemačke i SAD-a

Izvor: app.Koyfin.com, Autor: OTP Invest
 
Na tržištu plemenitih metala postoji nekoliko čimbenika zbog kojih bi mogli očekivati porast cijena:
Ponovno otvaranje Kine, niži prinosi u SAD-u i slabiji dolar. To bi potaklo rast cijene zlata iznad ključne razine od 1800 USD po prvi put od kolovoza. U međuvremenu, impresivan rast srebra u studenome zahvatio je i prosinac s cijenom koja  iznad 22,25 USD. Drugim metalima poput bakra i željezne rude se također predviđa rast cijena  zbog ponovnog otvaranja Šangaja u Kini.
Nakon snažnog porasta cijena sirove nafte prošlog tjedna, krajem tjedna primjetno je popuštanje nakon što su se povećala nagađanja da OPEC neće smanjiti proizvodnju. WTI se vratio na 80 USD/barel s razine od 83 USD sredinom tjedna zbog optimizma Kine za ponovno otvaranje, dok se Brent povukao s razine od 90 USD na ispod 86 USD. Nedjeljni sastanak OPEC-a donio je nepromijenjenu odluku o proizvodnji, kao što se i očekivalo, dok je EU gornja cijena ruske nafte također bila fiksirana na 60 dolara. Ovaj će tjedan biti ključan za promatranje daljnjeg ponovnog otvaranja Kine i bilo kakvih znakova odmazde Rusije na ograničenje cijena. Cijene plina u Europi također nastavljaju rasti jer lošije vrijeme povećava potražnju za grijanjem, a očekivanja su da će zima biti hladnija od očekivane.


Slika 2. Performans kretanja „Brent Crude“ i „Crude oil“ sirove nafte.
  
 
  Izvor: app.Koyfin.com, Autor: OTP Invest


 

Analize i komentari portfolio managera