Glavni američki dionički indeksi ostvarili su solidan rast tijekom prethodnog tjedna. S&P 500 dosegnuo je svoju najvišu unutardnevnu razinu od sredine kolovoza 2022. ostvarivši tjedni rast od 1,83%. Nasdaq 100 zabilježio je s ostvarenih 1,75% ostvario rast šesti tjedan zaredom. Dow Jones rastao je na 2,02%. S obzirom da je takav ishod bio očekivan, postignuti dogovor o gornjoj granici duga nije imao značajan utjecaj na tržišni sentiment. Međutim, pozornost investitora bila je usmjerena na objave novih ekonomskih podataka. Opravak radnih mjesta u travnju bio je viši od očekivanog dosegnuvši najvišu razinu od siječnja. Vjerojatnost podizanja kamatnih stopa sredinom lipnja narasla je s prošlomjesečnih 23% na 71%. Svibanjski indeks proizvođača i menadžera nabave Instituta za upravljanje opskrbom (ISM) pokazao je sedmomjesečnu kontrakciju tvorničke aktivnosti zaredom, a cijene koje proizvođači plaćaju za zalihe i druge inpute smanjile su se najbržim tempom od veljače 2022. Navedeni signali usporavajuće inflacije utjecali su i na pad dugoročnih prinosa na državne obveznice SAD-a, dok je finalizacija sporazuma o gornjoj granici duga dovela do pada prinosa na jednomjesečne trezorske zapise, s 6,02% prethodnog petka na 5,28% krajem tjedna. Prema podacima obavljenim u petak, američko tržište rada zabilježilo je mješovite signale. Promjena u broju novozaposlenih iznosila je 334 tisuće što je značajan rast u odnosu na očekivane 193 tisuće. S druge strane, prosječna zarada po satu bila je niža za 0,1%, a stopa nezaposlenosti narasla je za 0,3% u odnosu na prethodni mjesec.

STOXX 600 povratio je gubitke nakon što su podaci pokazali da je inflacija u eurozoni usporila te nakon što je američki Senat odobrio prijedlog zakona o suspenziji zakonskog ograničenja zaduživanja države. Glavni europski dionički indeksi zabilježili su mješovito kretanje. Britanski indeks FTSE 100 oslabio je 0,26%, dok je francuski indeks CAC 40 vratio 0,66% svoje vrijednosti. U Italiji je FTSE MIB rastao 1,33%. Njemački DAX popeo se 0,42%. Ukupna inflacija u eurozoni usporila je na 6,1% zabilježenih u svibnju u usporedbi s 7,0% u travnju.  Temeljna inflacija iznosila je 5,3%, što je također poboljšanje u odnosu na prethodni mjesec. Christine Lagarde, predsjednica Europske središnje banke, ponovila je u svom obraćanju kako je inflacija i dalje previsoka te još postoji dovoljno prostora za daljne podizanje kamatnih stopa. Prema zapisniku sa sastanka ECB-a u svibnju, većina kreatora monetarne politike glasovala za usporavanje tempa povećanja stopa na četvrtinu boda, ali je signaliziran apetit za pooštravanjem monetarne politike. Kao posljedica stagnirajućeg gospodarstva, povišene inflacije i rastućih kamatnih stopa, gospodarski sentiment eurozone oslabio je više od očekivanog ostvarivši pritom najnižu razinu od studenog 2022.

Indeksi na japanskom dioničkom tržištu dosegnuli su nove najviše razine u 33 godine, uz rast podržan snažnom domaćom zaradom i padom jena.

Kineske dionice porasle su nakon što je Senat SAD-a donio zakon o suspendiranju gornje granice duga. Indeks Šangajske burze rastao je 0,55%, dok je blue chip CSI 300 ostvario 0,28% u lokalnoj valuti. U Hong Kongu je referentni indeks Hang Seng porastao 1,1% nakon što je početkom tjedna dosegnuo najnižu razinu u šest mjeseci. Kineski službeni indeks menadžera nabave (PMI) u svibnju je pao ispod prognoziranih 48,8 s travanjskih 49,2, označavajući drugi uzastopni mjesec pada i najniže očitanje od prosinca 2022.

Analize i komentari portfolio managera