Glavna američka i europska dionička tržišta značajno su ojačala ovaj tjedan, zahvaljujući uspješnim podacima o američkom BDP-u i većinski pozitivnim rezultatima zarada u četvrtom kvartalu u Europi i SAD-u. S&P 500 nalazi se na najvišoj razini svih vremena, dok je STOXX 600 porastao na najviše razine zabilježene u posljednje dvije godine. ECB je na sastanku u četvrtak ostavio kamatne stope nepromijenjenima.

SAD
Dionice su zabilježile još jedan tjedan rasta, dovodeći Dow Jones i S&P 500 na najviše razine do sad zabilježene. S&P 500 i Nasdaq Composite porasli su za 1,0%, Dow Jones rastao je 0,6%, a Russel 2000, indeks male kapitalizacije, za 2,2%. S obzirom da dužnosnici Federalnih rezervi tijekom tjedna nisu davali nikakve komentare uoči nadolazećeg sastanka,  investitori su usmjerili većinu svog fokusa na izvješća o zaradama ostvarenih u četvrtom kvartalu. Tesla je oštro pala za 14,0% nakon što je poduzeće izvjestilo o zaradama i prihodima koji su bili ispod očekivanja te upozorilo na sporiji rast u 2024. S druge strane, Netflix je zabilježio solidne dobitke od 16,0% nakon pozitivnog iznenađenja u povećanju broja pretplatnika. Objava indeksa menadžera nabave (PMI) u srijedu donijela je iznenađenje jer je proizvodni PMI, po prvi put od travnja 2023., skočio natrag u područje ekspanzije i s vrijednošću od 50,3 dosegnuo najvišu razinu od listopada 2022. Uslužni PMI također je nadmašio očekivanja i u iznosu od 52,9 dosegao najbolju razinu od lipnja. Pri tome je važno napomenuti kako očitanja iznad 50,0 označavaju ekspanziju, a ispod 50,0 kontrakciju. Četvrtak je donio još znakova sveukupne snage u poslovnom sektoru, barem na kraju 2023. godine. Narudžbe za neobrambena kapitalna dobra isključujući zrakoplove, koji se naširoko smatraju zamjenom za poslovna ulaganja, porasle su 0,3% u prosincu. Ministarstvo trgovine također je objavilo svoju prethodnu procjenu rasta bruto domaćeg proizvoda u visini od 3,3% što je znatno iznad konsenzusnih očekivanja koja su bila oko 2,0%. Tijekom cijele prethodne godine, gospodarstvo je poraslo 2,5%, u odnosu na ostvarenih 1,9% u 2022. Indeks cijena osnovne osobne potrošnje (PCE), Fed-ov preferirani pokazatelj inflacije, porastao je 2,0% u četvrtom tromjesečju u odnosu na prethodnu godinu što je u skladu s očekivanjima i dugoročnim ciljem Fed-a. Osobna potrošnja, objavljena u petak, porasla je 0,7% u prosincu, nadmašivši očekivanja. Porast vrijednosti u tjednim zahtjevima za nezaposlene u četvrtak pomoglo je uravnotežiti snažna ekonomska očitanja, ostavivši referentni prinos 10-godišnjih američkih državnih zapisa malo promijenjen tijekom tjedna.

Europa
STOXX 600 završio je s rastom od 3,1% zahvaljujući ohrabrujućim korporativnim rezultatima i kineskoj najavi dodatnih poticajnih mjera. Dionice su također porasle nakon što je Europska središnja banka (ECB) u četvrtak ostavila kamatne stope nepromijenjenima. Većina glavnih dioničkih indeksa porasla je, pri čemu je francuski indeks CAC 40 porastao za 3,6%, njemački DAX za 2,5%, a talijanski FTSE MIB za 0,3%. Britanski indeks FTSE 100 dodao je 2,3%. Prinosi na europske državne obveznice pali su, uključujući prinos na referentnu 10-godišnju njemačku obveznicu kao i prinose na švicarske i francuske državne obveznice istog dospijeća. ECB je zadržao svoje ključne kamatne stope nepromijenjenima na rekordno visokim razinama i ponovio da će monetarna politika ostati na "dovoljno restriktivnim razinama onoliko dugo koliko je potrebno" kako bi se inflacija spustila na ciljanih 2%. Međutim, predsjednica ECB-a Christine Lagarde naglasila je da će političke odluke i dalje biti vođene pristiglim ekonomskim i financijskim podacima. Ponovila je da je još uvijek "prerano razgovarati o smanjenju kamatnih stopa", ali se također činilo da je dala dovish notu priznajući da proces dezinflacije funkcionira. ECB je također istaknuo da su rizici za gospodarski rast "i dalje nagnuti prema dolje". Financijska tržišta očekuju da će ECB početi snižavati stope u lipnju. Poslovne aktivnosti u eurozoni smanjile su se osmi mjesec zaredom u siječnju, ali sporijom stopom, što je znak da se trenutačni gospodarski pad možda stabilizira. Prva procjena indeksa menadžera nabave (PMI) za eurozonu, koji kombinira aktivnosti u proizvodnom i uslužnom sektoru, porasla je na 47,9 sa 47,6 u prosincu. Poslovna aktivnost u Ujedinjenom Kraljevstvu porasla je više od očekivanog u siječnju, što ukazuje na to da bi gospodarstvo moglo izbjeći recesiju. Preliminarni kompozitni PMI za UK porastao je na 52,5 s 52,1 u prosincu, što je najviša razina u posljednjih sedam mjeseci. Unatoč tome, prekidi plovidbe u Crvenom moru uzrokovali su porast cijena inputa u proizvodnom sektoru prvi put od prošlog travnja, što bi moglo pridonijeti povećanju inflacije.

Japan
Japanska su tržišta dionica oslabila tijekom tjedna, pri čemu je indeks Nikkei 225 pao za 0,6%, a širi indeks TOPIX za 0,5%. Središnja banka Japana (BoJ) zadržala je svoje krajnje popustljivo stajalište, a guverner Kazuo Ueda istaknuo je napredak središnje banke prema postizanju održive inflacije, pobudivši nade za promjenom u monetarnoj politici. U kontekstu tekućih nagađanja o tome kada bi japanska politika negativnih kamatnih stopa mogla završiti, prinos na 10-godišnju japansku državnu obveznicu (JGB) porastao je na 0,7%. Jen je ojačao na visoki raspon od 147 JPY s oko 148 JPY prošlog tjedna. Na sastanku od 22. do 23. siječnja, BoJ je zadržao svoju ključnu ciljnu kratkoročnu kamatnu stopu na -0,1% i naznačio da će nastaviti sa svojom politikom kontrole krivulje prinosa, koja se odnosi na gornju granicu od 1,0% za 10-godišnje prinose JGB-a. Navodeći učinke nedavnog pada cijena sirove nafte, središnja banka smanjila je svoje izglede za potrošačku inflaciju, predviđajući da će temeljni indeks potrošačkih cijena (CPI) porasti 2,4% u odnosu na prethodnu godinu 2024. što je pad u odnosu na prognozu od 2,8% na međugodišnjoj razini u listopadu 2023. Poduzeća i radnički sindikati započeli su proljetne shunto pregovore o određivanju plaća u cijeloj zemlji za novu fiskalnu godinu u kojoj se očekuje značajan rast.

Kina
Kineske dionice napredovale su nakon što je Peking uskočio sa snažnim mjerama za potporu gospodarstvu. Shanghai Composite porastao je 2,8%, dok je blue chip CSI 300 dobio 2,0%. U Hong Kongu je Hang Seng napredovao 4,2%. Narodna banka Kine (PBOC) priopćila je da će 5. veljače smanjiti svoj omjer obvezne pričuve (RRR) za 50 baznih bodova za većinu banaka, označavajući prvo smanjenje obvezne pričuve banaka od strane središnje banke ove godine. Guverner PBOC-a, Pan Gongsheng, također je najavio da će središnja banka sniziti kamatne stope za 25 baznih bodova za refinanciranje i reeskontiranje zajmova za potporu poljoprivredi i malim poduzećima od 25. siječnja. Kineske banke ostavile su svoje jednogodišnje i petogodišnje kamatne stope na zajmove nepromijenjene što je bilo i očekivano nakon što je PBOC zadržao svoju srednjoročnu kamatnu stopu prošlog tjedna. Mnogi analitičari predviđaju da će središnja banka nastaviti s uvođenjem mjera za rast kako bi oživjela povjerenje potrošača, koje je pogođeno dugotrajnim padom nekretnina u Kini i deflacijskim pritiskom.
 

Analize i komentari portfolio managera