Američke su dionice u padu već treći tjedan zaredom. Prinos na desetogodišnju državnu obveznicu SAD-a dosegao je najvišu razinu od listopada 2022. Oslabili su i glavni europski burzovni indeksi. Gospodarski rast Japana u drugom tromjesečju daleko premašuje predviđanja. Službeni podaci za srpanj otkrili su da je gospodarska aktivnost Kine nastavila slabiti.

SAD
Američke su dionice uglavnom pale jer se činilo kako je raspoloženje tržišta pretrpjelo udarac zbog naglog povećanja prinosa na dugoročnije obveznice i straha od naglog usporavanja u Kini. S&P 500 prošloga je tjedna završio padom od 2,11%. Prošloga je tjedna značajna gospodarska vijest bila izvješće Ministarstva trgovine o maloprodaji u srpnju koja je skočila 0,7% tijekom mjeseca, što je otprilike dvostruko više od konsenzusnih procjena. Isključujući nestabilni automobilski segment, prodaja je porasla 1%. Dok je maloprodaja uglavnom bila nepromijenjena tijekom prošle godine s obzirom na ekvivalentni rast indeksa potrošnje, prodaja u određenim kategorijama ukazuje na nagli porast diskrecijske potrošnje. Primjerice, kupnja putem interneta porasla je za 10,3%, dok je prodaja u restoranima i barovima skočila za 11,9%. U međuvremenu je prodaja benzinskih postaja pala za 20,8%. Industrijska je proizvodnja u srpnju porasla za 1%, što je najveći porast od siječnja i otprilike trostruko više od konsenzusnih procjena, iako je dio povećanja došao od komunalnih poduzeća koja su povećala proizvodnju kako bi se nosila s ekstremno visokim temperaturama u srpnju. U posljednjih je 14 mjeseci mjerilo proizvodnih aktivnosti u srednjoatlantskoj regiji po prvi put pokazalo povećanje tvorničkih aktivnosti, narudžbi i isporuka. Čini se kako su ulagači zapisnik sa sastanka o politici Federalnih rezervi protumačili kao “oštrouman” iako su dužnosnici Feda izrazili nadu da će “nastavak postupnog usporavanja rasta realnog bruto domaćeg proizvoda pomoći u smanjenju neravnoteže ponude i potražnje u gospodarstvu”. Pozitivna gospodarska iznenađenja pogurala su prinos desetogodišnjih državnih američkih obveznica na najvišu razinu od listopada 2022.

EUROPA
STOXX 600 pao je za 2,34% zbog pojačane zabrinutosti oko izgleda za kinesko gospodarstvo i izgleda za produljeno razdoblje viših europskih kamatnih stopa. Francuski indeks CAC 40 pao je 2,40%, njemački DAX pao je za 1,62%, a talijanski FTSE MIB skliznuo je 1,81%. Prošloga je tjedna najviše pao britanski indeks FTSE 100 i to za 3,48%. Ubrzao se rast plaća u Ujedinjenom Kraljevstvu povećavajući pritisak na Banku Engleske (BoE) da dodatno poveća kamatne stope. Pojavili su se i znakovi zahlađenja na tržištu rada Ujedinjenog Kraljevstva – stopa nezaposlenosti porasla je na 4,2% s 3,9% u prethodna tri mjeseca. Godišnja je inflacija u UK usporila na 6,8% u srpnju sa 7,9% u lipnju potaknuta padom cijena energije i hrane. BoE smatra kako su cijene usluga najbolji pokazatelj temeljne domaće inflacije te su ubrzale na 7,4% što je najviša razina od ožujka 1992. Norveška je središnja banka podigla svoju referentnu kamatnu stopu za četvrtinu postotnog boda i sada iznosi 4%.

JAPAN
Japanska su tržišta dionica oslabila tijekom prošloga tjedna zbog zabrinutosti oko šireg utjecaja kineske makroekonomske slabosti i njenog problematičnog sektora nekretnina. Indeks Nikkei 225 pao je 3,2%, dok je indeks TOPIX skliznuo 2,9%. Porastao je prinos na japansku desetogodišnju državnu obveznicu krajem prošloga tjedna. Jen je prošloga tjedna oslabio za 0,4% u odnosu na američki dolar. Japanski je BDP porastao za 6% na godišnjoj razini u drugom kvartalu 2023., daleko nadmašujući predviđanja ekonomista o rastu od 2,9%. Nagli rast uglavnom je bio potaknut vanjskom potražnjom s rastom neto izvoza iznad procjena. Povijesna slabost jena nastavila je poticati izvoz, posebice automobila. Inflacija potrošačkih cijena u Japanu ostala je visoka na godišnjoj razini, 3,1%, ali je usporila u odnosu na prethodni mjesec. Uvoz se spustio 13,5% na godišnjoj razini zbog pada cijena sirovina.

KINA
Kineske su dionice oslabile prošloga tjedna zbog pesimizma o posustalom gospodarskom oporavku zemlje. Indeks šangajske burze pao je za 1,8%, a referentni indeks Hong Konga, Hang Seng, oslabio je 5,89% što je najveći tjedni pad u posljednjih pet mjeseci. Industrijska proizvodnja i maloprodaja rasle su sporije od očekivanog u srpnju u odnosu na godinu ranije. Prema podacima kineskog zavoda za statistiku, nezaposlenost je u gradovima porasla na 5,3% u srpnju s lipanjskih 5,2%. Cijene nekretnina u Kini pale su prvi put u 2023. godini za 0,23%.
 
 

Analize i komentari portfolio managera