Maloprodaja u europodručju pala je u skladu s očekivanjima. Njemačka industrijska proizvodnja i kineski izvoz bili su ispod konsenzusnih očekivanja. Oštra primjedba Jeromea Powella u četvrtak dovela je do povećanja prinosa na dugoročne obveznice. Desetogodišnj prinos u SAD-u dosegnuo je 4,6%, a prinos njemačke 10-godišnje obveznice došao je do 2,7%. U skladu s tim, razvijena dionička tržišta dionica pokazala su različite rezultate. Cijene nafte ponovno su pale zbog popuštanja geopolitičkih zabrinutosti i znakova slabljenja globalne potražnje.

SAD
Glavni američki dionički indeksi završili su tjedan mješovito. U prvoj polovici tjedna indeksi su  blago porasli, a S&P 500 i Nasdaq Composite zabilježili su najduži pobjednički niz u posljenje dvije godine. Međutim, ova serija je prekinuta u četvrtak nakon što je predsjednik Fed-a, Jerome Powell rekao da američka središnja banka neće oklijevati dodatno pooštriti monetarnu politiku ako navedeno bude potrebno za obuzdavanje inflacije, što je povećalo očekivanja da će kamatne stope ostati na istom nivou dulji vremenski period. S&P 500 zabilježio je tjedni rast od 0,2%, a Nasdaq Composite od 1,0%. Dow Jones zabilježio je tjedni pad od 0,3%. Promatrajući sektore, najveće dobitke tijekom tjedna ostvario je IT sektor s obje strane Atlantika. Aukcije duga američkog trezorca tijekom tjedna igrale su neuobičajeno veliku ulogu u pokretanju raspoloženja na tržištu dionica i obveznica. Uspješne aukcije trogodišnjih državnih obveznica u utorak i 10-godišnjih obveznica u srijedu potaknule su raspoloženje. Međutim, početni katalizator prekida pobjedničkih nizova glavnih indeksa u četvrtak bila je aukcija 30-godišnjih državnih obveznica vrijedna 24 milijarde dolara, koja je naišla na najnižu potražnju u dvije godine. Ulagači u posljednje vrijeme obraćaju veliku pozornost na to hoće li potražnja moći pratiti povećane potrebe vlade za zaduživanjem, osobito nakon privremenog podizanja gornje granice saveznog duga. Ovaj tjedan objavljeno je vrlo malo ekonomskih podataka, a većina je bila u skladu s očekivanjima. Jedina je iznimka bila objava preliminarnog pokazatelja raspoloženja potrošača Sveučilišta u Michiganu u petak, koji je neočekivano pao na najnižu razinu u šest mjeseci. Prema provedenim anketama, ratni sukobi u Gazi i Ukrajini pridonijeli su daljoj zabrinutosti oko viših kamatnih stopa. Dugoročna inflacijska očekivanja također su dosegnula 3,2%, što je najviša razina u anketi od 2011. Prinosi na obveznice općenito su se smanjivali sredinom tjedna, ali su porasli u četvrtak usred prethodno spomenute slabe aukcije. Investitori su također negativno reagirali na komentare Jeromea Powella, koji je na skupu MMF-a rekao da kreatori politike nisu sigurni jesu li postigli dovoljno restriktivnu monetarnu politiku koja bi s vremenom spustila inflaciju na ciljanih 2%.
 
Europa
Glavni dionički indeksi bili su mješoviti. STOXX Europe 600 završio je s padom od 0,1% jer je optimizam oko vrhunca kamatnih stopa oslabio. Francuski indeks CAC 40 ostvario je blagi rast od 0,1%, njemački DAX je ojačao 0,3%, a talijanski FTSE MIB pao je 0,4%. Britanski indeks FTSE 100 izgubio je 0,8%. Prinosi na europske državne obveznice općenito su porasli dok su se tržišta borila s izgledima da će kamatne stope ostati na višim razinama dulji vremenski period nakon oštrih komentara kreatora monetarne politike. Predsjednica ECB-a,  Christine Lagarde, rekla je da će trebati više vremena od sljedećih nekoliko kvartala da ECB počne snižavati stope. Prinos na njemačku 10-godišnju državnu obveznicu porastao je iznad 2,7%. Prinosi na talijanske obveznice također su porasli. Prinosi na obveznice Ujedinjenog Kraljevstva pretrpjeli su pad nakon što su podaci pokazali da je gospodarstvo stagniralo u trećem tromjesečju. Guverner Bank of England, Andrew Bailey rekao je na konferenciji središnje banke u Irskoj da je prerano govoriti o smanjenju kamatnih stopa. Najnovije statistike i dalje ukazuju na slabo europsko gospodarstvo. Maloprodaja u eurozoni pala je 0,3% u rujnu, nakon pada od 0,7% u kolovozu. Indeks ekonomskog sentimenta u studenom iznosio je -18,6, što je poboljšanje u odnosu na -21,9 zabilježenih u prethodnom mjesecu. U Njemačkoj je industrijska proizvodnja u rujnu uzastopno pala za 1,4%, nakon pada i u kolovozu, dok su proizvodne narudžbe porasle za 0,2% — znatno ispod 1,9% zabilježenih u prethodnom mjesecu. U Francuskoj i Italiji industrijska proizvodnja u rujnu je ostala nepromijenjena u usporedbi s kolovozom.
 
Japan
Japanska tržišta dionica porasla su tijekom tjedna, s indeksom Nikkei 225 koji je porastao za 1,9%, a širim indeksom TOPIX za 0,6%, uz podršku snažnih korporativnih prihoda, vladine predanosti dodatnim gospodarskim poticajima i kontinuiranog vjetra u leđa valute. Jen je oslabio preko razine 151 za američki dolar, s oko 149 prošlog tjedna, depreciravši na najnižu vrijednost u otprilike 33 godine. Sklonost ulagača riziku prigušena je krajem tjedna oštrim komentarima Jeromea Powella. Nasuprot tome, guverner Bank of Japan Kazuo Ueda upozorio je da će normalizacija kratkoročnih kamatnih stopa biti ozbiljan izazov zbog potencijalnog utjecaja na financijske institucije, zajmoprimce i agregatnu potražnju. Dodao je da banka napreduje prema postizanju ciljane inflacije od 2%. Prinos na 10-godišnju japansku državnu obveznicu pao je na 0,85%, s 0,91% na kraju prošlog tjedna. Japanska vlada odobrila je dodatni proračun za potporu najnovijem paketu gospodarskih poticaja premijera Fumija Kishide, koji iznosi više od 110 milijardi USD. Mjere uključuju smanjenje poreza na dohodak i poreza na stanovanje, kao i novčane podjele osobama s niskim primanjima kako bi se ublažio utjecaj inflacije na kućanstva i pojačalo povećanje plaća. Realne plaće u Japanu prilagođene inflaciji pale su u rujnu, dok je potrošnja također smanjena, odražavajući pritisak na kupovnu moć pojedinaca koji potiče nezadovoljstvo birača.
 
Kina
Kineske dionice porasle su jer su ulagači uglavnom ostali ravnodušni prema podacima koji pokazuju da su potrošačke cijene ponovno pale u stanje kontrakcije, oživljavajući problem deflacije koji se nadvio nad gospodarstvom. Shanghai Composite Index porastao je 0,3%, dok je blue chip CSI 300 dobio 0,1%. U Hong Kongu, referentni indeks Hang Seng pao je 2,6%. Indeks potrošačkih cijena pao je 0,2% u listopadu u odnosu na isto razdoblje prošle godine, nakon što je ostao nepromijenjen u rujnu, jer su niže cijene svinjskog mesa utjecale na cijene hrane. Indeks proizvođačkih cijena pao je 2,6% u odnosu na godinu prije, što je 13. uzastopni mjesec pada. Podaci o trgovini pokazali su mješovitu sliku kineskog gospodarstva. Inozemni izvoz pao je 6,4% u listopadu u odnosu na godinu ranije, nadmašivši pad od 6,2% u rujnu usred slabije globalne potražnje. Međutim, uvoz je neočekivano porastao za 3%, preokrenuvši pad od 6,2% u rujnu i označivši prvi međugodišnji rast od rujna 2022. Sveukupni trgovinski višak pao je na ispod konsenzusa 56,5 milijardi USD, s rujanskih 77,71 milijarde USD. Najnovija očitanja naglasila su krhkost kineskog gospodarstva te pojačala zabrinutost da rast još nije dosegnuo dno.

Analize i komentari portfolio managera