Tržišta ostaju oprezna dok se približava kraj tzv. Grace perioda i vrijeme odluke o carinama od strane SAD-a.
  • Hrvatska: Industrijska proizvodnja raste, turizam jača, ali rastu cijene goriva i nekretnina.
  • SAD: Burze u plusu, a tržište rada ostaje i dalje snažno.
  • Europa: Inflacija blizu cilja ECB-a, ali središnja banka ostaje oprezna s kamatama.
  • Kina i Japan: Kineska ekonomija usporava, a japanske burze blago pale zbog trgovinskih nesigurnosti i političkih izbora.

 
Hrvatska
Industrijska proizvodnja i dalje bilježi rast na godišnjoj razini, što je pozitivan signal za domaću proizvodnju, iako je u svibnju zabilježen blagi pad u odnosu na prethodni mjesec. Turizam, kao jedan od ključnih sektora, nastavlja s pozitivnim trendovima - u prvih šest mjeseci zemlju je posjetilo 4% više turista nego lani. S druge strane, pogađa rast troškova ostaje i dalje prisutan problem. Tržište nekretnina i dalje bilježi snažan rast - u prvom tromjesečju 2025. godine cijene stambenih objekata porasle su za 13,1% u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

SAD
Glavni američki burzovni indeksi završili su skraćeni radni tjedan s porastom. S&P 500 i Nasdaq Composite zatvorili su na rekordnim razinama drugi tjedan zaredom. Velik dio fokusa tijekom tjedna bio je usmjeren na napredak zakona o pomirenju Trumpove administracije, koji je Senat usvojio u utorak, a Zastupnički dom u četvrtak poslijepodne. Predsjednik Donald Trump u srijedu je najavio trgovinski sporazum s Vijetnamom i komentirao pregovore s nekoliko drugih trgovinskih partnera uoči nadolazećeg roka za uvođenje carina 9. srpnja, kada se očekuje završetak 90-dnevne pauze u recipročnim carinama. Američko tržište rada i dalje pokazuje snagu, unatoč naznakama usporavanja. Broj novih radnih mjesta i pad nezaposlenosti nadmašili su očekivanja, što ukazuje na stabilnu potražnju za radnom snagom. Aktivnost u američkom proizvodnom sektoru smanjila se četvrti mjesec zaredom u lipnju. Indeks menadžera nabave u proizvodnji (PMI) iznosio je 49,0, što je porast u odnosu na svibanjski podatak od 48,5 (očitanja ispod 50,0 ukazuju na kontrakciju). Sektor usluga vratio se rastu nakon što se u svibnju prvi put smanjio u 11 mjeseci, zabilježivši lipanjski PMI od 50,8. Oporavak se uglavnom pripisuje poboljšanjima poslovne aktivnosti i novim narudžbama. Američke državne obveznice nisu se puno promijenile do srijede jer su prinosi fluktuirali kao odgovor na mješovite ekonomske podatke tjedna. U četvrtak ujutro prinosi na većinu dospijeća porasli su kao odgovor na izvješće o zaposlenosti koje je bilo bolje od očekivanog.

Europa
Glavni burzovni indeksi zabilježili su mješovite prinose. Godišnja inflacija u eurozoni u lipnju približila se ciljanoj razini ECB-a od 2,0% nakon što je u svibnju dosegla 1,9%. Temeljna inflacija, koja isključuje nestabilne cijene hrane i energije, zadržala se na 2,3%. Međutim, međugodišnji porast troškova usluga, koji kreatori politike pomno prate, porastao je s 3,2% na 3,3%. Tržište rada u eurozoni ostalo je snažno. Sezonski prilagođena stopa nezaposlenosti porasla je na 6,3% u svibnju s rekordno niskih 6,2% u travnju. Christine Lagarde potvrdila je da je cilj ECB-a postignut, što je smanjilo očekivanja za daljnje smanjenje kamatnih stopa ove godine. Ipak, naglasila je kako nastavljaju i daljnje pomno pratiti sve ekonomske podatke. Prinos na njemačku dvogodišnju obveznicu blago je pao tijekom tjedna na razinu od 1,82%.

Kina i Japan
Kineske burze porasle su prošlog tjedna, unatoč mješovitim gospodarskim podacima. Proizvodni sektor pokazao je blago poboljšanje, iako je PMI ostao ispod granice rasta, dok je uslužni sektor usporio, što je smanjilo očekivanja o skorim dodatnim poticajima iz Pekinga. Trgovinski odnosi sa SAD-om djelomično su se stabilizirali, ali gospodarska slika ostaje neujednačena.
U Japanu su burze blago pale zbog zastoja u trgovinskim pregovorima sa SAD-om i mogućnosti uvođenja visokih carina na japanski izvoz. Iako se poslovno povjerenje među velikim proizvođačima neočekivano poboljšalo, očekivanja za iduće tromjesečje su slabija. Ulagači su dodatno oprezni uoči izbora za gornji dom parlamenta, zbog moguće političke nestabilnosti i rasta nezadovoljstva javnosti zbog životnih troškova.
 
 

Analize i komentari portfolio managera