Tržišta oprezna, najave pozitivnih geopolitičkih kretanja
  • SAD: Fed zadržao kamatne stope; tržišta reagirala mješovito, dok su trgovinski pregovori s Kinom i dogovor s UK-om potaknuli optimizam.
  • EU: Prinosi na njemačke obveznice porasli; DAX i FTSE MIB značajno ojačali; BoE snizila kamatne stope
  • Hrvatska: Izvoz porastao 8,6%, turizam u travnju +14%; CROBEX10 kompanije zabilježile rast prihoda, no neto dobit mješovita.
  • Kina i Japan: Trgovinski pregovori sa SAD-om potaknuli rast burzi; Kina poduzima monetarne mjere kako bi ublažila utjecaj novih carina.
SAD

Američko tržište dionica prošli tjedan završilo je s mješovitim rezultatima. Glavni indeksi S&P 500 i Nasdaq zabilježili su blage minuse - 0,5% i -0,3%. Tjedan je započeo slabije, ali su tržišta ojačala sredinom tjedna nakon vijesti da će se američki i kineski dužnosnici sastati u Švicarskoj radi trgovinskih razgovora, što je ulagačima probudilo nadu u smanjenje carina. Dodatni optimizam donijela je i objava o prvom novom trgovinskom sporazumu između SAD-a i Velike Britanije od uvođenja carina u travnju. Američka središnja banka (Fed) odlučila je zadržati kamatne stope na postojećoj razini (4,25% - 4,50%), što je bilo i očekivano. Iako su poručili da gospodarstvo još uvijek raste solidnim tempom, upozorili su na sve veću neizvjesnost. Postoji rizik da bi inflacija mogla porasti, a nezaposlenost se povećati.  Uslužni sektor u SAD-u pokazao je blagi rast u travnju, deseti mjesec zaredom. Aktivnost je porasla, a većina pokazatelja (nove narudžbe, zapošljavanje, isporuke) bila je pozitivna. Ipak, cijene su osjetno porasle, što se većinom pripisuje poskupljenju zbog carina. Prinosi na obveznice su porasli nakon vijesti o mogućem trgovinskom napretku i Fed-ovoj odluci.

 
EUROPA
Europska burzovna tržišta završila su tjedan pozitivno. STOXX 600 porastao je 0,0,3%, četvrti tjedan zaredom, zbog nade u smanjenje napetosti između Kine i SAD-a. Njemački DAX porastao je 1,8%, talijanski FTSE MIB 2,7%, dok su francuski CAC 40 i britanski FTSE 100 blago pali. Banka Engleske snizila je kamatne stope na 4,25%. Odluka je bila tijesna (5-4), pa tržište više ne očekuje još dva reza ove godine te BoE ostaje oprezna u daljnjim potezima. Dodatni geopolitički impuls za europska tržišta donijela je vijest da je ukrajinski predsjednik Zelenski predložio izravan sastanak s ruskim predsjednikom Putinom u Istanbulu radi trgovinskih pregovora, što je potaknulo nadu u moguću deeskalaciju sukoba. Također, tijekom proteklog tjedna, prinos na njemačku 10-godišnju obveznicu porastao je za 6,5 baznih bodova, dosegnuvši 2,62%, što je najviša razina u posljednjih mjesec dana. Istodobno, prinos na 2-godišnju obveznicu, osjetljiviju na očekivanja monetarne politike, porastao je za 9,5 baznih bodova, dosegnuvši 1,84%. Njemačka industrija snažno je porasla u ožujku. Proizvodnja je porasla 3%, a narudžbe 3,6%, jer su kompanije požurile s isporukama prije novih američkih carina. Britansko tržište nekretnina je usporilo. Cijene su pale nakon ukidanja poreznih olakšica za kupce prve nekretnine, a broj prodaja najviše je pao od kolovoza prošle godine.

HRVATSKA

Prema prvim podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), hrvatski robni izvoz u prva tri mjeseca 2025. porastao je za 8,6 % u odnosu na isto razdoblje lani, dosegnuvši ukupno 6,1 milijardu eura. Uvoz je također zabilježio rast i to za 7,6 %, te iznosi 10,7 milijardi eura. U travnju je Hrvatsku posjetilo 1,2 milijuna turista, što predstavlja rast od 14 % u usporedbi s prošlogodišnjim travnjem, dok je broj noćenja porastao za 17 % na ukupno 3,6 milijuna. U razdoblju od siječnja do kraja travnja zabilježeno je ukupno 2,27 milijuna turističkih dolazaka (+3 %) i 6,4 milijuna noćenja (+4 %). Na te brojke značajno su utjecali uskrsni blagdani koji su ove godine pali kasnije nego lani. Strani turisti su u istom razdoblju ostvarili 1,57 milijuna dolazaka (+2 %) i 4,8 milijuna noćenja (+4 %) u odnosu na prethodnu godinu.
U prvom kvartalu 2025. većina hrvatskih kompanija, osobito onih iz sastava indeksa CROBEX10, zabilježila je rast prihoda, iako su neto rezultati bili podijeljeni - dio poduzeća profitirao je od povećane potražnje i akvizicija, dok su druge osjetile pritisak visokih ulaznih troškova i sezonskih faktora. Industrije poput energetike, prehrane i informacijske tehnologije pokazale su otpornost, dok su turizam i financijski sektor bili pod utjecajem sezonalnosti i makroekonomskih kretanja poput promjena kamatnih stopa. Adris grupa ostvarila je rast u svim poslovnim segmentima, no pad neto dobiti za 7% uglavnom je rezultat volatilnosti na financijskim tržištima i pada vrijednosti imovine u portfelju osiguranja. U Atlantic Grupi prihodi su nastavili rasti, osobito u segmentu kave, ali Grupu i dalje pritišću visoki troškovi sirovina poput kave i kakaa, kao i rast rashoda za zaposlenike, što se odrazilo na slabiji operativni i neto rezultat. Podravka je kvartal obilježila impresivnim skokom dobiti zahvaljujući konsolidaciji novoakviziranog Agri segmenta i priznavanju negativnog goodwilla, unatoč nešto slabijoj prodaji u segmentu prehrane. Valamar je ostvario dvoznamenkasti rast prihoda uslijed konsolidacije austrijskog dijela poslovanja grupe, no sezonski efekti i pomak Uskrsa u travanj smanjili su iskorištenost kapaciteta, a snažan investicijski ciklus pritisnuo je profitabilnost. Končar je predvodio rast unutar CROBEX10 s prihodom većim za 52% zahvaljujući snažnoj potražnji i rastu izvoza transformatora.

KINA & JAPAN

Japanske dionice su porasle prošli tjedan, potaknute optimizmom oko globalne trgovine, dok je jen oslabio prema dolaru. Prinosi na japanske obveznice su porasli jer je smanjena potražnja za sigurnom imovinom. Ipak, napredak u trgovinskim pregovorima SAD-a i Japana je spor, a Japan traži ukidanje carina, posebno na aute i metale, dok SAD traži veći pristup poljoprivrednom tržištu. Rast plaća je podbacio, što dodatno otežava normalizaciju monetarne politike Banke Japana.
Kineske burze su također ojačale, zahvaljujući najavi trgovinskih pregovora sa SAD-om i mjerama kineske središnje banke koje uključuju smanjenje kamata i ubacivanje dodatne likvidnosti u sustav. Kina se pokušava zaštititi od novih američkih carina od 145% na većinu kineske robe. Izvoz prema SAD-u je pao za 21%, ali je znatno porastao prema Indiji, EU i jugoistočnoj Aziji.

Analize i komentari portfolio managera