Američko tržište prošli je tjedan opet završilo s mješovitim prinosima, što je potvrda da je neizvjesnost kod investitora još uvijek prisutna. Uzroci neizvjesnosti su očigledni, s jedne strane to je zabrinutost oko inflacije i njezinog iznenadnog povećanja, a s druge strane stabilno tržište rada i zdravi rast ekonomije unatoč već visokim kamatnim stopama.

Prošli je tjedan tržište bilo u iščekivanju dva ključna podatka, a to su izvješća o stopi Inflacije (CPI) u utorak i stopi indeksa proizvođačkih cijena u četvrtak (PPI). CPI je na godišnjoj razini bio nešto niži nego u prosincu (6,5%) i iznosio je 6,4% što je više od konsenzusnih očekivanja (6,2%). CPI je na mjesečnoj razini ispunio očekivanja i zabilježio je rast od 0,5% u odnosu na prosinac (0,1%). Podatci o temeljnoj inflaciji na godišnjoj razini (Hrana i energija isključeni iz izračuna) nisu ispunili konsenzusna očekivanja (5,5%) te je temeljna inflacija blago pala na 5,6% s prethodnih 5,7%. Kao što se vidi iz podataka, inflacija je nastavila trend pada , što je dobro, ali taj pad usporava i manji je od očekivanoga što povećava zabrinutost investitora, pa je tako neizvjesnost na tržištu visoka. U četvrtak su objavljenja izvješća PPI-a koji u ekonomiji može biti rani indikator kretanja cijena, a samim time i stope inflacije. PPI je tako prošli tjedan na godišnjoj razini iznosio 6% što je pad u odnosu na prosinac (6,5%), ali je ta razina znatno viša od očekivane (5,4%). Ono što je zasigurno prošli tjedan bilo potvrda zabrinutosti investitora jesu podatci PPI-a na mjesečnoj razini koji ne samo da su zabilježili rast od 0,7%, (što je ujedno i najveće povećanje još od Lipnja 2022) u odnosu na prethodnu razinu iz prosinca (-0,2%) , već PPI nije ispunio konsenzusna očekivanja od 0,4%. Ovaj podatak dodatno je pogurao tržište SAD-a na niže razine.

Kako je zabrinutost rasla tako su rasli i prinosi na desetogodišnju američku obveznicu  na otprilike 3% ,a u petak su se blago korigirali na 2,63% na tjednoj razini. Investitori su se tako prošli tjedan počeli pozicionirati u defanzivne sektore, kao što je sektor prehrambenih proizvoda i zdravstvene skrbi koji su krajem tjedna rasli 1,3% odnosno 0,9%.

Analize i komentari portfolio managera